Linux Nedir? Dağıtımlar Kılavuzu Yardım

Linux Nedir?

Linux, Internet üzerinden haberleşen çok sayıda gönüllü programcının desteğiyle Linus Torvalds tarafından baştan başlanarak geliştirilmiş GNU/Linux işletim sisteminin çekirdeğidir.

Özgür Yazılım Nedir?

Yazılım ürünlerinin kişi, kurum ve kuruluşlardan bağımsız olarak geliştirilmesi, kullanılması, dağıtılması ve paylaşılması anlayışı özgür yazılım olarak bilinmektedir. Daha fazla bilgi…

Nereden Linux Bulabilirim?

Linux, diğer birçok özgür yazılım ürünü gibi ücretsiz olarak edinilebilmektedir. Çeşitli Linux dağıtımlarının yansılarını Dosya Alanı bölümünü oluşturan FTP sunucumuzda bulabilirsiniz. LKD’nin katıldığı çeşitli fuarlarda, standımızda Linux CD’leri bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra CD satan yerlere de başvurabilirsiniz.

Özgür Yazılım Özgür Olmayana Bağımlı Olduğu Zaman

02 Mayıs 2016

Bir program özgür yazılım olduğunda, bunun anlamı programın, kullanıcılarına programın yaptığı şeyi kontrol etmelerini sağlayan dört özgürlük (gnu.org/philosophy/free-sw.) vermesidir. Pek çok durumda bu, programın dağıtımının ahlaka uygun olması için yeterlidir, fakat her zaman değil. Bazı özel durumlarda başka problemler ortaya çıkabilir. Bu makale, özgür bir programın yükseltilmesi için özgür olmayan bir programa gerek duyulması halinde ortaya çıkan, hemen göze çarpmayan bir problemi tanımlamaktadır.

Yazının kalanını okuyun »

Duyurulardan haberdar olmak icin, duyuru listemize kaydolun! [KURALLAR]