Linux Nedir? Dağıtımlar Kılavuzu Yardım

Linux Nedir?

Linux, Internet üzerinden haberleşen çok sayıda gönüllü programcının desteğiyle Linus Torvalds tarafından baştan başlanarak geliştirilmiş GNU/Linux işletim sisteminin çekirdeğidir.

Özgür Yazılım Nedir?

Yazılım ürünlerinin kişi, kurum ve kuruluşlardan bağımsız olarak geliştirilmesi, kullanılması, dağıtılması ve paylaşılması anlayışı özgür yazılım olarak bilinmektedir. Daha fazla bilgi…

Nereden Linux Bulabilirim?

Linux, diğer birçok özgür yazılım ürünü gibi ücretsiz olarak edinilebilmektedir. Çeşitli Linux dağıtımlarının yansılarını Dosya Alanı bölümünü oluşturan FTP sunucumuzda bulabilirsiniz. LKD’nin katıldığı çeşitli fuarlarda, standımızda Linux CD’leri bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra CD satan yerlere de başvurabilirsiniz.

DRM’ye Karşı Mücadele Günü

03 Mayıs 2016

DRM*’ye Hayır!

Bir yazılımın özgür olabilmesi için dört temel özgürlüğü sağlaması gerekir:

Özgürlük 0: Her türlü amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü.

Özgürlük 1 : Yazılımın nasıl çalıştığını inceleme ve kendi gereksinimleri doğrultusunda değiştirme özgürlüğü (Yazılım kaynak koduna erişim bunun için bir ön şarttır.)

Özgürlük 2 : Kopyalarını dağıtma ve toplumla paylaşma özgürlüğü.

(Bir özgür yazılım herkesçe istenilen sayıda makineye kurulabilir, kopyası çıkarılabilir ve istenilen kimselere dağıtılabilir, hatta satılabilir.)

Özgürlük 3: Programı iyileştirme ve yaptığınız iyileştirmelerini kamuya yayma özgürlüğü, böylece toplumun tümü faydalanır. Yazılım kaynak koduna erişim bunun için ön şarttır.

Kaynak kodunun okunabilir, değiştirilebilir ve paylaşılabilir olması bu dört temel özgürlük için gerekli olmakla beraber yeterli değildir. Yazılım özgür doğmuştur; ama 1970’lerden günümüze kullanıcıların özgürlükleri çeşitli biçimlerde kısıtlanmak ve engellenmek istenmiştir.

İlk girişim, yazılımı telif hakları kapsamına almak ve kaynak kodu olmaksızın satmak olmuştur. Böylece yazılımın paylaşımı engellenmiş, kaynak kodunun gizlenmesiyle kullanıcıların onu kendi gereksinimlerine göre değiştirme ve geliştirme olanağı ortadan kaldırılmıştır. 1983 yılında GNU Projesi’nin duyurulması ve ardından başta GPL(Genel Kamu Lisansı) olmak üzere özgür yazılım lisanslarının ortaya çıkışıyla hem kullanıcı hakları korunabilmiş, hem de özgür yazılımların hızla yayılmasını sağlanmıştır.

Yazılımın ve dolayısıyla kullanıcının özgürlüğünü engellemeye yönelik ikinci büyük girişim ise özellikle 2000’li yıllarda tartışılmaya başlanan yazılım patentleri ile olmuştur. Telif hakları, herhangi bir fikrin sunuş biçiminin mülkiyeti ile ilgiliyken, patentler fikrin kendisinin mülkiyeti ile ilgilidir. Dolayısıyla yazılımın kaynak kodu telif hakları ile korunurken yazılımın içerdiği algoritmalar ve iş kuralları patentler ile korunur. Bazı ülkelerde kısmen uygulanan yazılım patentlerinin yaygınlaşması ve genişlemesi yalnız yeni özgür yazılımların ortaya çıkışını değil, var olan özgür yazılımların varlığını da tehdit etmektedir. Bu nedenle, hala devam eden bu tehlikeye karşı özgür yazılım hareketi yazılım patentlerine karşı kampanyalarla kamuoyunu bilgilendirmekte, politikacıları yazılım patentlerinin topluma vereceği zararlar konusunda ikna etmeye çalışmaktadır.

Hem telif hakları hem de patentler müzakereye açık, gri alanları olan ve uygulanabilmesi için toplumsal meşruiyet gerektiren düzenlemelerdir. Telif hakkı kanunları yalnız içerik sahibinin haklarını değil, kullanıcının haklarını da korur. Telif hakkı, içerik sahibinin özel çıkarları ile ondan faydalanmak isteyen halk arasında yapılmış, özellikle belirli gri alanlar bırakılan bir toplumsal sözleşmedir. Bu gri alan, herhangi bir eserin kısmen kopyalanmasına, akademik ya da eleştiri amaçlı kullanımına olanak verir. En önemlisi de telif hakkı sınırsız olmayıp, içerik üreticisinin ölümünden 50 ya da 70 yıl sonrasıyla sınırlıdır. Bu esneklikler olmadan toplumsal bilgi birikimi genişleyemez.

Son yıllarda şirketler, dijital ürünlerdeki mülkiyet ilişkilerini DRM (Digital Restrictions Managements – Sayısal Kısıtlamalar Yönetimi) ile yeniden düzenlemeye çalışmaktadır. DRM, kullanıcıları sürekli gözetleyip şirkete geri bildirimde bulunarak ya da telif hakkı ihlallerini henüz ortaya çıkmadan engelleyerek şirketlerin haklarını korumaktadır. Birinci durumda, gözetim ile, teknolojinin toplumu düzenleme ve kontrol için kullanılmasının önü açılmaktadır. İkinci durumda ise telif hakkı kanunun içerdiği sınırlı süre geçerli olma olgusu ve gri alanlarda kullanıcıların sahip olduğu özgürlükler ortadan kaldırılmaktadır. Telif hakkı, ürün sahibi ve kullanıcı arasında bir toplumsal ilişki olmaktan çıkarak yerini şirketlerin mutlak hakimiyetine bırakmaktadır. Artık hangi programı, nasıl çalıştırıp kullanacağımıza şirketler karar vermek istemektedir.

1983’de yazılımın paylaşılmasının engellenmesine ve kaynak kodunun gizlenmesine karşı çıktığımız gibi DRM uygulamasını da kabul etmiyoruz.

3 Mayıs DRM’ye Karşı Uluslararası Mücadele Günü‘nde tüm bilgisayar (akıllı telefon, tablet, e-kitap okuyucu vb) kullanıcılarını DRM’li ürünler geliştiren ve satan şirketleri boykota davet ediyoruz.

Bilgi özgür olmalıdır!

*DRM (Digital Restrictions Managements – Sayısal Kısıtlamalar Yönetimi)

——–

Linux Kullanıcıları Derneği, 03 Mayıs 2016

——–
Metni PDF biçeminde görüntülemek ya da indirmek isterseniz lütfen buraya tıklayınız.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 Başlıyor!

09 Kasım 2017

Linux Kullanıcıları Derneği’nin 2010 yılında düzenlemeye başladığı Özgür Web Teknolojileri Günleri etkinliği, bu yıl Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu işbirliğiyle, 11-12 Kasım 2017 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleşiyor.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 afişi.

İki gün sürecek etkinlik boyunca paralel salonlarda düzenlenecek oturumlarda çeşitli konu başlıklarında seminerler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları yer alacak. Etkinlik programını yazının devamında ve etkinliğin web sitesinde bulabilirsiniz.
https://ozgurwebgunleri.org.tr/2017/program/

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından birisi olup bilgi ve paylaşım akışının çok yoğun gerçekleştiği web’de kullanılan teknolojilerin çok büyük bir kısmı özgür yazılımlardan oluşuyor. 34 yıl önce ortaya çıkan özgür yazılım hareketi, bilgisayarların ve ağların olduğu her yerde olduğu gibi, web’de de çok önemli bir yer tutuyor. Özgür Web Teknolojileri Günleri, Linux Kullanıcıları Derneği tarafından her sene bir kez düzenlenen, web’in kendisinin veya web üzerinde çalışan ve kullanılan özgür teknolojilerin konu alındığı, toplumun her kesimine uygun düzeyde tanıtıcı ve teknik seminerlerin yapıldığı bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

Zingat’ın ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan etkinliğe Özgür Yazılım A.Ş. ve Netsparker sponsor olarak destek verirken, bilişim alanından birçok firma ve kurum da standlarıyla etkinlik alanında yer alacaklar. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, Türkiye’de özgür yazılımla ve web teknolojileriyle ilgilenen tüm bilişim profesyonellerini, web tasarımcılarını, öğrencileri ve meraklıları Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017 etkinliğine bekliyoruz. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan etkinliğe katılım için web sitesinden kayıt yaptırmış olmak gerekiyor.

11-12 Kasım 2017 Cumartesi&Pazar günleri, Yeditepe Üniversitesi’nde, Özgür Web Teknolojileri Günleri’nde buluşalım!

 

ETKİNLİK PROGRAMI

Etkinlik Programı

11 Kasım 2017 Cumartesi:

Salon 1

10:00-10:45 Açılış Konuşması / Volkan Uygun
Halkın Parası, Halkın Kodları / Adil Güneş Akbaş, İzlem Gözükeleş
11:00-11:45 Teknoloji Saksağanlığının Etkileri / Erdem Bayer
12:00-12:45 Gogs – Go Git Service / Dora Uzunsoy
Zabbix Web Senaryoları ile Web Uygulaması Gözetleme / Doruk Fişek
13:00-14:00 Öğle Arası
14:00-14:45 Web’in Özgürlüğü Tehlike Altında: HTML5 DRM / Fatih Kadir Akın
Java Web Dünyasında Neler Oluyor? / Hakan Uygun
15:00-15:45 XML eXternal Entity (XXE) Zafiyetleri / Barkın Kılıç
16:00-16:45 Özgür Yazılım mı, Açık Kaynak mı? / Necdet Yücel, Kaan Özdinçer

Salon 2

11:00-11:45 PHP ile Defansif Programlama ve Statik Analiz / Emir Karşıyakalı
12:00-12:45 XSS ile Mücadele: Girdi Doğrulama, Çıktı Kodlama / Mehmet İnce
Ethereum ve DAPPs / İsmail Akbudak
13:00-14:00 Öğle Arası
14:00-14:45 Frankenstein Refactoring: Web Uygulamalarını Parça Parça Modernleştirmek / Uğur Arıcı
15:00-15:45 TrailBlazer: Ruby on Rails uygulamanıza yeni bir hayat verin / Serdar Doğruyol
16:00-16:45 Ruby Türkiye Topluluğu / Çalışma Toplantısı

12 Kasım 2017 Pazar:

Salon 1

10:00-10:45 Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler / Chris Stephenson
11:00-11:45 Graylog ile Web Uygulama Hata Kayıtlarının İzlenmesi / Doruk Fişek
Rails Doktrini: Ruby on Rails İlke ve Görüşlerini Anlayın / Tayfun Öziş Erikan
12:00-12:45 Özgür Web’in Otonomi İlkesi / Barış Büyükakyol
13:00-14:00 Öğle Arası
14:00-14:45 Mahremiyeti ve Anonimliği Koruyan Özgür Yazılım Araçları / Erdem Bayer
15:00-15:45 Blokzincir / Engür Pişirici
16:00-16:45 Halkın Parası, Halkın Kodları / Çalışma Toplantısı

Salon 2:

10:00-10:45 Web Teknolojileri ile Mobil Uygulamalar Geliştirmek / Roy Büyüksimkeşyan
11:00-11:45 Web Erişilebilirliği / Aziz Arslan
12:00-12:45 Kubernetes ile Otomatik Ölçeklenebilen Sistemler / Hüseyin Babal
13:00-14:00 Öğle Arası
14:00-14:45 Yapay Zeka ve Özgür Yazılım Dünyasında Yeri / Mehmet Erkek
15:00-15:45 En bağımsız Symfony, Flex! / Emre Yılmaz
16:00-16:45 Laravel ile Özgür Web Uygulamaları Geliştirmek / Ömer Çıtak

Linux Kullanıcıları Derneği

Linux Gezegeni

(Tüm gezegen yazılarını görmek için tıklayın.)

Diğer Haber Başlıkları

(Tüm haberleri görmek için tıklayın.)

Duyurulardan haberdar olmak icin, duyuru listemize kaydolun! [KURALLAR]