Haberler

Yeni Haber Gir Tüm Haberleri Gör

Mustafa Akgül’ü Anıyoruz

Derneğimizin kurucularından, onursal başkanımız Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir sene önce bugün, 13 Aralık 2017’de yaşamını yitirdi.

Akgül hocamız, İnternet, özgür yazılım, bilgi teknolojileri ve iletişim özgürlüğü için durmaksızın çalıştı. Türkiye’nin İnternet ile tanışmasına, özgür yazılım felsefesinin yaygınlaşmasına, derneğimiz de dahil olmak üzere birçok topluluğun oluşmasına ve gelişmesine; bu topluluklarla birlikte yüzlerce etkinliğin düzenlenmesine öncülük etti. Onlarca farklı ilde düzenlenmesini sağladığı etkinliklerle Türkiye’nin her yerini karış karış gezip binlerce kişinin İnternet’le ve özgür yazılımla tanışmasını sağladı. Yaşamının son günlerine kadar tüm bu alanlarda katkılarını sürdüren Akgül hocamız, bizlere büyük bir miras ve önemli sorumluluklar bırakarak aramızdan ayrıldı.

Akgül, bedenen aramızdan ayrılmış olsa da yaşamına dokunduğu binlerce insanın içinde yaşamaya devam edecek. Bizlere bıraktığı sorumluluğun bilincinde olarak, her birimize aşıladığı özgür yazılım felsefesini daha da ileriye taşıyacağız.

O’nun hiç bitmeyen yaşam enerjisini yansıtacak bir anma etkinliğini her yıl, doğum günü olan 10 Mayıs’ta düzenleyerek, O’nu tanımayanlara Akgül’ü ve mücadelesini anlatacağız, çalışmalarını daha geniş kitlelere ulaştırmak için çabalayacağız. İlk olarak Mayıs 2019’da düzenlenecek etkinliklerde buluşmayı diliyoruz.

Ölümünün birinci yılında, Mustafa Akgül’ü saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Linux Kullanıcıları Derneği

Yorum Yazın

Duyurulardan haberdar olmak icin, duyuru listemize kaydolun! [KURALLAR]