Haberler

Yeni Haber Gir Tüm Haberleri Gör

R’nin açık kaynak topluluğunun üstel büyümesi ticari rakiplerini tehdit ediyor

2 milyondan fazla kullanıcı ve geliştirici ile tescilli satıcılar R programlama dili ve yazılım ortamının açık kaynak topluluğuna nasıl karşı durabilir?

Tabii, utangaç, içine kapanık bir inek olabilirsiniz, ama R topluluğu sizi kabul etmek için kollarını açmış bekliyor. Ve hazinelerini sizinle paylaşmaya hazır. O kadar ki veri biliminin seçkin isimleri çılgın bir tempodaki paylaşımlarıyla CRAN toplam paket sayısı (Comprehensive R Package Network- Kapsamlı R Paketi Ağı) katlanarak mantar gibi artıyor.

Cricsheet’den alınan verilere dayalı kriket performanslarını analiz etmek ister misiniz? Orada bunun için bir CRAN paketi var. Ya da belki topluluk zaman serisi tahminleri için uygun fonksiyonları kullanmak zevkinize daha çok hitap ediyordur? Orada bunun için de bir CRAN paketi var. Nitekim bu yazı yazıldığında, R için kullanılabilir 8270 paket vardı, Andrie de Vries modellediği gibi bu sayı 2006 yılında sadece bir kaç yüz paketten patlamıştı.

Nitekim R öyle bir hızda güçleniyor ki tescilli rakiplerinin buna yetişebilmesini hayal etmek bile zor.

Topluluk gaza basmış

Aslında, hayal etmek zor değil. Bu imkansız. Mayıs 2015 StatsBlog’unda Bob Munich’in açıkladığı gibi “yalnız 2014’de R, SAS Enstitüsü’nün tüm tarihinde yazdığından daha fazla fonksiyon/yordam ekledi.” SAS, tabii ki, istatistiksel işlem için bir açık kaynak programlama dili ve yazılım ortamı R’ye en güçlü özel mülkiyetli alternatiftir.
SAS’ın 2015 geliri 3 milyar doların üzerinde olmuştur. R’den para kazanan şirketler olsa da R’nin işlevselliğinin büyümesini iticisi kar değildir. Bu topluluk tarafından sağlanmaktadır – öyle bir topluluktur ki R’deki inovasyonu hızlandırmıştır. Munich’in işaret ettiği gibi “R şimdi, SAS’dan 150 kat daha fazla komut içermektedir. Munich makalesi neredeyse bir yıl önce yazılmıştır ve fark o zamandan beri arttı.
SAS ve R komutları arasındaki karşılaştırma tabii ki mükemmel değildir. Munich şöyle yazmaktadır:

Tabii ki SAS ve R komutları aynı sorunları çözüyor, onlar kesinlikle birebir aynı değiller. Bazı SAS prosedürlerinin çıktılarını kontrol etmek için R fonksiyonlarından çok daha fazla seçeneği var, yani bir SAS prosedürü birçok R fonksiyonuna eşdeğer olabilir . Öte yandan, R fonksiyonları iç içe kullanarak, neredeyse sonsuz kombinasyonlar oluşturabilirsiniz ….Karşılaştırma mükemmel olmaktan uzak olsa da, R’nin büyüklüğü ve büyüme oranı üzerinde ilginç bir bakış açısı sağlar.

Bu etkileyici büyüme göstermenin bir yolu da Vries’in yaptığı gibi, CRAN paketleri yoluyla ne kadar hızlı yeni fonksiyon eklendiğine bakmaktır (Şekil A).

R_CRAN

Şekil A – Resim: Andrie de Vries

Bu grafik tek başına Vries’ın vurguladığı gibi “katkı oranının istikrarlı, hızlanıyor veya yavaşlıyor” olup olmadığını göstermezken, bu R’nin işlevselliğinde dramatik bir büyüme olduğunu göstermektedir. İronik olarak, artık R kullanmanın en zor yanlarından biri, mevcut paketlerin hacmi düşünüldüğünde, özel bir görev için en iyi paketi bulmaktır. Nitekim, R çekirdek geliştirme ekibinin hesaplanmamış dahice hamlelerinden biri, paket sistemi aracılığıyla R’ın gelişimini açmak oldu John Fox der ki: “Bir anlamda, paket sistemi (sürüm kontrolü gibi) bir sosyal soruna teknolojik bir çözümdür: Çekirdek ekibinin kaynaklarını aşmadan yüzlerce gönüllüyü nasıl çekebileceğinin, motive edilebileceğinin ve etkinliklerinin koordine edilebileceğinin nasılıdır.”

Veri Yığınlarıyla Popülerleşiyor

2015 O’Reilly anket bulgusuna göre R, veri analitiği için kullanılan programlama dilleri arasındaki Python ile baş başadır. Python geliştiricisi Mat Harrison’ın bana ifade ettiği üzere,  kendi tarafında Python şimdi neredeyse  80.000  pakete  ulaşmıştır: “Büyük topluluklar benimsenmeye yardım eder.”

Biz bunun devam etmesini beklemeliyiz. Geçen yıl, R Konsorsiyumu R Vakfında yapılan daha az ticari topluluk çalışmaları dışında, şirketlerin R etrafında işbirliği için bir yol sunmak için kuruldu. O zaman, Linux Vakfı İcra Direktörü Jim Zemlin R’ın gelişmesinin özünü yakaladı “Milyonlarca veri bilim insanları ve akademik araştırmacı R dilini her gün kullanıyor ve görselleştirme ve analiz tekniklerini paylaşmak için akranları ile işbirliği yapmak istiyorlar.
Açık kaynak, geniş bir yetenek havuzundan kod paylaşımı için ilgi ve yeteneği olan insanların olduğu disiplinlerde çalışmak eğilimindedir. Bu R topluluğunu oldukça iyi anlatır: R paketleri oluşturmak için yeteneği ve doğal bir eğilimi olan bu çalışmaları paylaşmak için bir teknik topluluk. Ve R topluluğunun paylaşım oranlarıyla, herhangi bir ticari kuruluşun uzun vadede rekabet edebilmesi zor görünüyor.

Kaynak:http://www.techrepublic.com/article/exponential-growth-of-rs-open-source-community-threatens-commercial-competitors/

Çeviren: Gökçe Ay

Yorum Yazın

Duyurulardan haberdar olmak icin, duyuru listemize kaydolun! [KURALLAR]