Haberler

Yeni Haber Gir Tüm Haberleri Gör

Cannonical’ın ZFS Destekli Ubuntu’su Yasal Zorluklarla Karşı Karşıya Olabilir

Cannonical, Ubuntu’nun son versiyonunu ZFS ile birlikte, herhangi bir yasal endişe olmadan yayınlayabileceğini düşünüyor ancak herkes buna ikna olmuş değil.
Cannonical’ın en son yayınlanan Ubuntu Linux dağıtımı, yasal zorluklara sebebiyet verebilecek bir dosya sistemi desteği içeriyor.

Ubuntu 16.04, Oracle’ın sahibi olduğu Sun Microsystems’in ZFS dosya sistemi olan OpenZFS’yi içeriyor. ZFS dosya sistemi, sunucu ortamında bulundurmaya değer olan anlık görüntü alma (snapshotting), yazma sırasında kopyalama (copy-on-write), güçlü hata düzeltmeleri gibi birçok avantaj sağlıyor.

Fakat ZFS, genellikle Linux’un GPL (Genel Kamu Lisansı) ile uyumsuz olarak kabul edilen şartlar altında lisanslandığı için, ticari Linux dağıtımlarında yer almıyordu.

Ubuntu 16.04 sürümünden önce Cannonical, Linux çekirdeği için kullanılan Genel Kamu Lisansı’ndan farklı bir kapsama sahip ZFS için CDDL’ye (Sun Firmasının Lisansı) tavır aldı. Cannonical “CDDL, Linux çekirdeğine uygulanamaz.” şeklinde bir iddiada bulunuldu ve açıklamasını şu şekilde devam ettirdi: “Çünkü zfs.ko bağımsız bir dosya sistemi modülüdür. Çekirdeğin kendisi, açıkça bu yeni dosya sisteminin bir türevi değildir.”

ZFS’nin kaynak kodunu elde edip, kendi kullanımınız için ZFS’yi derlemek mümkün. Fakat sözleşmeye dayalı kurumsal (Enterprise) Linux dağıtımları kullanan ve bunun için para harcayan kişiler, genellikle bunun zorluklarıyla uğraşmak istemiyorlar.

The Software Freedom Conservancy (SFC – Yazılım Özgürlüğü Koruması), Cannonical’ın bu iki lisans arasındaki ince uyumsuzluklar yüzünden, Genel Kamu Lisansını ihlal edeceğini düşünüyor. Aynı şekilde, Özgür Yazılım Vakfı da Cannonical’ın ZFS’yi kullanmak için bulunduğu durum yüzünden Genel Kamu Lisansına bağlı kalamayacağını düşünüyor.

Yazılım Özgürlüğü Hukuk Merkezi’nden Eben Moglen ise konuya başka bir yaklaşım sergiliyor. Eben Moglen, Cannonical’ın ZFS’ye tescilli eklemeler yapmayarak ve kaynak kodunu dağıtarak herhangi bir ihlal yapmayacağını düşünüyor. Ayrıca “Hiçbir geliştirici ve kullanıcı, teminat altına almak ve korumak için tasarlanmış olan copyleft lisansı, GPLv2 ya da CDDL’nin haklarından mahrum bırakılamaz.” diyor.

SFC, ZFS’nin telif hakkı sahiplerini, dosya sisteminin Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış projelerde kullanılmasına izin verilmesi yönünde teşvik ediyordu fakat şimdiye kadar bu konuda resmi bir gelişme olmadı. Sun firmasını satın alan ve genellikle ZFS’yi kontrol altında tutan firma olarak kabul edilen Oracle, bir süre önce ZFS dosya sisteminin Linux’a bağlanmasına yardım etmekten ziyade, “btrfs” denilen, farklı bir Linux dosya sisteminin geliştirilmesi için çaba göstermişti.

Cannonical’ın fikri mülkiyet anlaşmazlıklarından kullanıcılarını korumak için tasarladığı bir tazminat hükmü var, fakat bu sadece para ödeyen müşterilere özgü. Yani bu Ubuntu’yu olduğu gibi kullananları ya da Ubuntu türevi dağıtımları oluşturanları kapsamıyor.

Kaynak: http://www.infoworld.com/article/3059459/open-source-tools/canonicals-zfs-powered-ubuntu-could-face-legal-challenge.html

Çeviren: İbrahim Alaybeyi

Yorum Yazın

Duyurulardan haberdar olmak icin, duyuru listemize kaydolun! [KURALLAR]