Haberler

Yeni Haber Gir Tüm Haberleri Gör

Chris Hoca’yı Tekrar Aramızda Görmek İstiyoruz

Türkiye’deki özgür yazılım hareketine katkıları tartışılmaz olan, Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden Chris Stephenson’un geçtiğimiz günlerde sınır dışı edilmesi gündeme geldi. O da kararı nezarette beklemek yerine ailesiyle birlikte İngiltere’ye gitti. 18 Mart 2016 tarihinde ise Chris Stephenson’un Türkiye’ye giriş yasağının olmadığı bildirildi. Şaşkınız ve üzgünüz.

Linux Kullanıcıları Derneği’nin 15 yıldır düzenlediği, ülkemizin alanında ilk ve en büyük etkinliği olan Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nin program kurulu üyesi de olan Stephenson, bu etkinliklerin düzenlenmesi için yıllardır aralıksız destek veriyor. Üniversitede yetiştirdiği yüzlerce öğrencisine, dokunduğu onbinlerce insana özgür yazılım felsefesini aşılıyor.

Stephenson, 25 yıldır Türkiye’de yaşıyor; 17 yıldır bir Türkiye vatandaşı ile evli, 13 yaşında Türkiye vatandaşı bir kızı var. Türkiye’de doğan birçok değerli insan, ülkemizdeki yaşam şartları nedeniyle başka ülkelerde yaşamayı tercih ederken; ülkemizde doğmamış biri olarak Türkiye’yi ve insanlarını sevmesini, Türkiye’de yaşamayı ve bu vatan için çalışmayı tercih etmesini takdirle karşılıyoruz.

Türkiye’deki özgür yazılımcılar olarak Chris Stephenson olmadan bir kişi eksiğiz. Stephenson gibi değerli bir bilim insanının maruz kaldığı uygulamayı ülkemiz adına utanç verici ve kabul edilemez olarak görüyoruz. En kısa zamanda tekrar onu aramızda görmek istiyoruz.

——–

Linux Kullanıcıları Derneği

——–

Metni PDF biçeminde görüntülemek ya da indirmek isterseniz lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yazın

Duyurulardan haberdar olmak icin, duyuru listemize kaydolun! [KURALLAR]